Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Jak se unijně limitovaný prodej masa „na kartu“ osvědčil v praxi?

16. 01. 2021 8:57:03
Ačkoli nový způsob prodeje masa a masných výrobků poběží už třetí týden, obchodníci a nakupující mu na chuť ještě zcela nepřišli. „Jako by nestačilo EET, teďka další komplikace,“ hudrují řezníci.

Přitom ministryně Schillerová slibovala hladký náběh. Ale je to jinak, podobně, jako když se v lékárnách zaváděl e- recept. Řezníci sice nemusí při vážení naklepat nějaký číselný kód navíc, stačí uvést správný druh masa, jako když si v marketu vážíte zeleninu, ale jsou pod velkým tlakem zákazníků. Ti tvrdošíjně lpí na tom, aby jim řezník neuřízl větší kus, než si objednali. Žádné tolerantní : „Tak už to o těch čtvrt kila navíc nechte,“ už neslyšíme. A dochází i k častým hádkám.

Není se co divit. Povinná spotřebitelská karta (něco jako protektorátní a pak lidově - demokratické přídělové „lístky“ na maso) je neúprosná. Je na ní zaznamenán povolený roční limit spotřeby masa na hlavu, což je 50 kilogramů u dospělého celkem. Dál je ovšem strukturovaný na hovězí, vepřové, drůbeží - a na masné výrobky, jako jsou buřty, jelita a salámy různých druhů, takže položek je tam na šedesát. S každým nákupem pokladna příslušný počet dekagramů z karty odepíše, takže se může stát, že v polovině roku, pokud nebudete rozumně spotřebu plánovat, karta zapípá, že je prázdná. Právě toho se teď lidé nejvíc bojí, nedovedou si představit, že by vánoce 2021 byly totálně bezmasé, protože „příděl“ už vyčerpali.

Ale do svátků je ještě skoro rok. Neziskovky a jiné organizace, včetně televize, se chystají rozjet osvětové kurzy „masové gramotnosti.“ Jde o to, aby si lidé spotřebu správně v čase rozvrhli. Jestliže smíme spotřebovat za rok jen 50 kilogramů, znamená to, že každý si může dovolit sníst něco přes třináct deka denně. Musí ovšem pečlivě uvážit, zda to aktuálně bude třeba v hovězím, což je pláteček, který se po úpravě smrskne, anebo třeba v gothaji, kterého bude aspoň dvakrát tolik vzhledem k množství mouky a sóji na 10 deka tzv. salámu. A pokud dva dny maso vůbec vynecháte, můžete si třetí den dát i půl kila kolene, nebo třicet deka vepřového, které se boduje jinak než hovězí.

Zatímco ministr Petříček bruselské nařízení obhajuje, Piráti s ním nesouhlasí. „Maso by se mělo zakázat úplně,“ prohlásila v UK poslankyně Richterová a už teď sbírá podpisy pod návrh Evropské komisi, aby maso zakázala úplně.

Někteří vládní poslanci, ti, kteří zrovna nevypadají „libově“, a nikdo je ještě neviděl jíst veganská jídla, ale zato masnou kuchyň, se pod petici překvapivě podepsali.

„V tom bude nějaká levárna,“ měl prohlásit poslanec Michálek. Chce požádat o zřízení parlamentní vyšetřovací komise ohledně možného podezření na existenci tajných velkochovů a tajných jatek, které dodávají maso do tajné distribuční sítě jen pro vyvolené, a bez karty, a to už teď.

Také NBÚ zaznamenal úspěšné pokusy o manipulaci s kartami, kdy se hackerům podařilo „stržené položky“ vrátit zpátky. „Jedou v tom, jako ve všem, Rusáci,“ ozvalo se z Řeporyjí. „A Peking,“ dala se slyšet pro tchajwansko - hongkongská lobby z radnice hlavního města.

Rozumné opatření má přispět ke zlepšení kvality životného prostředí omezením množství uhlíkové stopy jatečných zvířat a také k ozdravění našeho organismu zásadnější konzumací rostlinných produktů. Po brzkém vychytání much by opatření mělo fungovat skvěle. Každým rokem se konzumační limit má o pět kilogramů snížit. Při tak pozvolné "odvykací kůře" to ti, co maso bez uzardění ještě dnes jedí, ani nepoznají.

Letošní skokový úbytek spotřeby o 30 kilogramů v průměru na osobu může připadat drastický, ale uvědomme si, že ještě na konci minulého režimu jsme zkonzumovali ročně skoro metrák masa, a teď už "jenom" 80, přesto však hrozivých kilogramů, takže pozvolná redukce z padesáti kg až k úplnému zredukování je přijatelným východiskem

"Do roku 2030 by maso z jídelníčku občanů Unie mělo vymizet zcela, tak jako jaderné a uhelné elektrárny, vozy a letadla na pevná paliva, přívody teplé vody do koupelen..," zdůraznila v novoročním poselství "Mé sedmadvacítce" předsedkyně Ursula von der Leyenová. O zrušení archaického šlechtického přídomku "von" se nezmínila.

Autor: Jan Dvořák | sobota 16.1.2021 8:57 | karma článku: 26.71 | přečteno: 644x

Další články blogera

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

Pakliže ano, jak tomu bylo dlouhá léta, pak na tomto serveru to správné místo nebude. . Stačí však kliknout jinam.

11.7.2022 v 13:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Jan Dvořák

Padla facka, padla – na Oscarech

Byla toho plná média. Známý herec Will Smith uštědřil moderátorovi v přímém přenosu facku. Vlepil mu ji za to, že nekorektně vtipkoval na adresu jeho manželky, která trpí nemocí vlasů.

19.4.2022 v 12:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

V rozporu s chlácholením lídrů by se bezpečnostní situace v zemi mohla přiostřovat. Fialův režim by si nemusel být jistý dnem ani hodinou. Už teď mu Stínová vláda citelně šlape na paty.

24.1.2022 v 11:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jan Dvořák

Zajímavé mlčení České televize

Je s podivem, že Česká televize, která systematicky, a hned v několika formátech zpravodajství a publicistiky pitvá cestu-necestu vicepremiéra Hamáčka do Moskvy a shání důkazy i spekuluje, se neobrátí do vlastních řad.

15.5.2021 v 17:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 134 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Mach

Zákaz spalovacích motorů bude ekonomickou katastrofou. Fialova vláda ho odhlasovala.

Jednou ze součástí Green Dealu, „zeleného šílenství“ Evropské unie je schválený zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035. Volební cíl je jasný: Posílení euroskeptického bloku v EU a začít tato nařízení rušit.

10.12.2023 v 14:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Bohumír Šimek

Iluze zdravotní péče

Po Listopadu jsme chtěli znovu postavit zdravotnictví na přirozených základech. Ani stát, ani lidé neměli peníze. Politici se rozhodli postavit vše na postkomunistických, konstruktivistických základech.

9.12.2023 v 19:56 | Karma článku: 27.39 | Přečteno: 1404 | Diskuse

Jan Pavelec

Soukromoprávní regulace cen elektřiny u výrobce.

Něco málo k popletené představě o tom, že ochrana minoritních akcionářů spočívá v tom, že ČEZ musí levně vyrobenou elektřinu prodávat za cenu, jejíž výše je v rozporu s dobrými mravy a v rozporu s prodejními cenami před rokem 2022

9.12.2023 v 13:32 | Karma článku: 27.07 | Přečteno: 426 | Diskuse

Filip Vajdík

Největší Politická Strana (NPS)

Je na čase skončit to nekonečné střídání politických stran, které vidí jen na pár let dopředu. Je na čase založit stabilní demokratickou stranu, která převezme moc a bude mít dynamický plán na stovky let.

8.12.2023 v 21:13 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 117 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Rudolf Hess i Wallenberg věděli to, co se neměla dozvědět veřejnost

Stejně jako Wallenberg i Hess věděl to, co se veřejnost nikdy neměla dozvědět.- že nacisté spolupracovali se sionisty, kteří od nich Židy vykupovali, a rovněž i s bolševiky, kteří ukrajinské a běloruské Židy nacistům vydávali.

8.12.2023 v 19:36 | Karma článku: 14.30 | Přečteno: 516 | Diskuse
Počet článků 6212 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1087

Televizní režisér a publicista

       MYSLÍM TO VÁŽNĚ - často i smrtelně

 

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...